Димовски: Нема да дозволиме да бидеме алиби за штетни и погрешни политики

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра Македонија“ повторно бараат  да се свика итна седница на Собранието на која ќе се разгледа договорот за добрососедство и соработка со Република Бугарија и најавуват дека нема да бидат алиби за, како што велат, штетни и погрешни политики на владејачкото мнозинство и Владата.

– Вчера беше поднесено барањето во согласност со Деловникот за работа на Собранието на Република Македонија и еве до денес нема никаков одговор од страна на господинит Талат Џафери. Ние не бараме дебата која ќе се случува во септември или октомври далеку после склучување и потпишување на ваков договор, туку бараме дебата отворена со приложен јавен нацрт договор пред потпишување на договорот со Бугарија, рече Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ на денешната прес-конференција.

Инсистираме на итност, нагласи, заради тоа што по потпишување на овој договор Собранието нема никаква можност да го менува, односно ако договорот биде потпишан во онаа форма во која што беше презентиран пред нас, потоа е залудна каква било дебата и дискусија во Собранието на Република Македонија.

– Очигледно е дека некој ја лаже јавноста или господинот Заев ја излажа јавноста и македонското Собрание кога тврдеше дека договорот е се уште отворен и може да претрпи измени или госпоѓата Захариева ја излажа бугарската јавност кога кажа дека договорот е затворен и не може да претрпи никаква промена. Според нас, доколку не бидат вградени суштинските забелешки што ги дадовме до претседателот на Владата Зоран Заев, тогаш овој договор ќе биде штетен за Република Македонија, истакна Димовски.

Го повика претседателот на Собранието Џафери да не ја одложува постапката за свикување итна седница заради тоа што, како што рече, на таков начин ќе биде и тој соучесник во процес кој што ќе е штетен за македонскиот народ и за Република Македонија и додаде дека токму тој не смее да се стави себеси во позиција во која што би заштитувал договор што е на штета на македонскиот народ.

– Потпишување договор кој се уште не може да го види јавноста не е транспарентен процес и во кој нема да биде прифатена ниту една забелешка од страна на опозицијата не е инклузивен процес. Токму ваквиот однос го оправдува постоењето на 10 пратенички групи на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“, посочи Димовски.

Нагласи дека транспарентноста и јавноста во овој процес е најголема гаранција за заштита на интересите на Република Македонија и на македонскиот народ.

– Ако договорот е добар и ако решава проблеми нема зошто да го кријат и ќе добијат поддршка и од Собранието и од сите граѓани. Криењето само по себе е јасна порака дека има нешто драстично проблематично во овој договор. Ние како пратеници од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ имаме целосна намера да помогнеме процесот што се поврзува со нашата патека кон ЕУ и НАТО. Но, нема да дозволиме да бидеме алиби за штетни и погрешни политики на владејачкото мнозинство и Владата, посочи Димовски.

Промовиран проектот „Добредојде бебе“

Сите мајки кои ќе се породат во Скопје од денеска во рок од 48 часа доколку сакаат пред да бидат испишани од породилното одделение можат за детето да добијат извод од матичната книга на родените. Услов е да се приложат личните карти на двајцата родители, кои треба да имаат одредено име на детето.

Ова го овозможува проектот „Добредојде бебе“, кој Министерството за здравство денеска го промовираше на Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство.

По тој повод, министерот за здравство Арбен Таравари и министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска ја посетија оваа јавна здравствена установа.

Таравари посочи дека станува збор за работа која што можеби е многу едноставна, но е многу значајна.

– Сите ние што имаме деца знаеме дека тоа е процедура по породување, да се оди во МВР, во Министерството за правда да се извади извод за детето, а сега тоа можат да го добијат во болница. Родителите кои немаат одредено име на детето, тогаш можат изводот од матична книга на родените да го извадат во нормална процедура, нагласи Таравари.

Додаде дека услугата од 1 септември ќе биде достапна во сите 18 породилишта во Македонија.

Проектот се воведува во соработка со МојТермин, Министерството за внатрешни работи и Министерството за правда-Управа за водење матични книги, на кои министерот им се заблагодари.

Министерот Спасовски рече дека со проектот ќе се олесни постапката со цел родителите да не талкаат по институциите, туку при исписот од породилиштето да си го добијат изводот од матичната книга на родените за своето дете ако за тоа ја имаат потребна документација и ако изразат желба.

МНР: Нема сознанија за повредени македонски граѓани во земјотресот во Грција и Турција

Засега нема сознанија за повредени македонски граѓани  во земјотресот што ги погоди грчкиот остров Кос и турското крајбрежје, соопшти македонското Министерство за надворешни работи, повикувајќи се на официјалните инфомации од надлежните турските и грчки органи.

Од МНР информираат и дека ниту еден македонски државјанин не се обратил за инфомација или помош. Македонските дипломатски и конзуларни преставништва во Атина и Анкара активно ја следат состојбата и се во координација со турските и грчките институции.

За сите инфомации поврзани со безбедноста на македонските граѓани кои во моментов се наоѓаат во Турција и Грција активни се следниве телефонски линии:

Амбасада на Република Македонија во Анкара

Фиксен телефон: + 903 12 439 92 04 ; + 903 12 439 92 08

Мобилен телефони: +905303395884; +905385466691

Канцеларија за врски на Република Македонија во Атина

Фиксен телефон: +30 210 67 49 585

Мобилен телефон: +30 694 501 39 50

Министерство за надворешни работи

Лице за комуникација со медиуми, Силвана Ивановска  +389 72 239 052

Расправа за управување со отпадот во Скопскиот регион

Во Скопскиот регион ќе се изградат две претоварни станици. Првата во Шуто Оризари, која ќе ги опслужува општините Бутел, Ѓорче Петров, Карпош, Сарај, Чучер-Сандево и Шуто Оризари. Втората ќе биде во „Вардариште“ Гази Баба и ќе ги опслужува општините Гази Баба, Арачиново, Петровец и Илинден.

Општините Аеродром, Кисела Вода, Центар, Чаир, Зелениково, Студеничани и Сопиште ќе го пренесуваат својот отпад директно до центарот за управување со отпад „Дрисла“. Ова денеска беше соопштено на јавната расправа организирана од Министерството за животна средина и просторно планирање и Секторот за животна средина, што се одржа во Совет на Град Скопје.

На расправата беше претставена Студија за оцена на влијанието врз животната средина за Интегриран систем за управување со цврст отпад во Скопски регион кој опфаќа 17 општини. Студијата е подготвена во рамки на проектот „Подготовка на потребни документи за воспоставување на интегриран и финансиски самоодржлив систем за управување со отпад во Пелагониски, Југозападен, Вардарски и Скопски регион“.

Проектот е инициран од Министерството за животна средина и просторно планирање во рамките на ИПА, доделен од Секторот за централно финансирање и склучување на договори при Министерството за финансии и спроведен од страна на ENVIROPLAN S.A. и неговите конзорциумски партнери, LOUIS BERGER – BiPRO GmbH – EPEM S.A. – SLR Consulting Limited.

Тим лидерот на проектот Христос Цомпанидис изјави дека во моментов во Скопскиот регион има најнапреден начин на управување со отпад, најнапредна технологија и се врши делумно рециклирање.

Веќепостоечката депонија „Дрисла“, како што рече, е релативно безбедна, но се уште има долг пат кој треба да се помине за целиот начин на управување со отпад да биде целосно стандарден.

Пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ: Договорот што го спремаат Димитров и Заев е многу штетен за Македонија, затоа се крие од јавноста

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ сакаат квалитетен и добар договор и за Република Бугарија и за Република Македонија. Потребен е договор кој ќе решава проблеми и ќе создаде подобра иднина, а не договор кој ќе создава нови проблеми на нашиот пат кон ЕУ и НАТО.  Нацрт договорот за кој што вчера министерот за надворешни работи Никола Димитров рече дека не бил штетен за Република Македонија предизвика сериозна загриженост кај нас, се вели во соопштението на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ кое во продолжение ви го пренесуваме интегрално.

Ако договорот е добар, како што тврдат Заев и Димитров, нека го објават веднаш. Граѓаните ќе ги поздрават и ќе им дадат поддршка. Од што се плашат? Дали Заев и Димитров се и самите свесни дека ќе потпишат договор кој што е штетен за државата и граѓаните па затоа тој договор упорно се крие од јавноста?

Доколку овој нацрт договор остане непроменет, како пратеници од ВМРО-ДПМНЕ ќе сметаме дека зборовите за консензус за стратешки прашања и инклузивност со опозицијата се само обичен театар за замајување на јавноста и потенцираме дека одговорноста за штетните одлуки ќе биде само врз Зоран Заев, Никола Димитров  и СДСМ. Ние нема да даваме алиби на завршени работи за кои со нашиот збор не се менува ништо.

Договорот што го спремаат Димитров и Заев ќе биде добар само за Бугарија, а многу штетен за Македонија. Затоа во Бугарија политичарите се фалат со него, а затоа во Македонија тој се крие од јавноста.

Откако имавме увид во нацрт договорот за добрососедство како пратеници дадовме пет забелешки кои што сметаме дека се од суштинско значење за овој договор.

Зоран Заев и нам и на целата јавност ни соопшти дека договорот може да претрпи промени пред потпишувањето, но министерката за надворешни работи на Бугарија соопшти дека договорот е веќе затворен. Прашуваме кој лаже. Зоран Заев во македонското Собрание или госпоѓа Захариева пред бугарската јавност?

Сметаме дека македонскиот народ како засебен и конститутитвен народ во Република Македонија мора да биде споменат во овој договор.

Околу македонскиот јазик сметаме дека треба да биде споменат како јазик со своја посебност, независно од неговото спомнување во Уставот на Република Македонија.

Мора да се почитува членот 49 од Уставот на Република Македонија кој што ја предвидува уставна обврска на државата да се грижи за Македонците надвор од држвата.

Предложивме фразата „заедничка историја“ да биде заменета со нова поширока фраза каде што ќе бидат истакнати и дел од заедничката регионална балканска историја и дел од посебните истории на Македонија и Бугарија и на македонскиот и на бугарскиот народ.

Последна и суштинска забелешка која што ја дадовме по однос на овој договор се однесуваше на забележителната асиметрија на правата и обврските на двете договорни страни во договорот, а на штета на Република Македонија.

Сакаме да дадеме до знаење дека историјата на Македонија, но уште повеќе нејзината иднина не и припаѓа само на СДСМ, Заев и Димитров, туку на сите граѓани. Затоа договорот треба да се види пред да се потпише. Откако ќе се потпише тој е завршена работа, потоа Собранието на Република Македонија не може да го менува, нема такви уставни надлежности.

Дебатите и дискусиите на оваа тема откако ќе биде потпишан овој договор нема да бидат од корист бидејќи Република Македонија веќе ќе мора да го почитува тоа што е потпишано како договор. За Република Македонија како држава ќе биде пораз доколку биде потпишан текст каде што не се признава македонскиот народ како засебен и конститутивен народ во Република Македонија.

Македонија мора да чекори кон ЕУ и НАТО врз база на европски цивилизациски вредности. Балканските средновековни аспирации се само тегоба за целиот регион. Македонија не смее да биде нивна жртва.

Вељаноски, Димовски и Милошоски бараат Дебрца да се заштити од изградба на депонија

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ Трајко Вељаноски, Илија Димовски и Антонијо Милошоски повикаа да се заштити Општина Дебрца од намерата за изградба на регионална депонија во реонот на селото Годивје.

Во соопштение тие наведуваат дека се работи за еколошки најчистата средина во Република Македонија и, оправдувајќи го револтот на тамошните граѓани, повикуваат да  се најде друго, соодветно, еколошки и економски оправдано решение.

– Неразумно и недозволиво е во еколошки најчистата средина во Република Македонија да биде собиран отпад од целиот Југозападен плански регион и таа да биде центар за собирање отпад од други осум општини: Струга, Дебар, Охрид, Кичево, Македонски Брод, Пласница, Центар Жупа, Вевчани. Недозволиво е на најмалиот создавач на отпад да му изградите фабрика за загадување. Наместо да се почитува, негува и поддржува еколошкиот лидер, со ваков чекор тој се погубува. Недозволиво е друг да носи одлука за општината спротивно на волјата на нејзините граѓани, пишува во повикот на тројцата пратеници.

Според нив, Министерството за животна средина треба да го поттикнува јакнењето и унапредувањето на меѓуопштинската соработка, а не да создава нетрпеливост и тензичност меѓу нив.

– Нема да дозволиме реализација на овој непромислен и од многу аспекти неоправдан проект, искористувајќи ги сите начини и механизми кои како на пратеници ни стојат на располагање, пишува во соопштението на Вељаноски, Димовски и Милошоски.

Костовски: СЈО со сите обвиненија и истраги докажа дека се работи за политички нарачки и конструкции кои немаат врска со Уставот и законот

СЈО е политичко обвинителство, управувано од страна на СДС. СЈО со сите обвиненија што ги покрена и истраги што ги спроведе, докажа дека се работи за политички нарачки и конструкции кои немаат врска со Уставот и законот. Тие единствено имаат цел да го оцрнат раководството на ВМРО-ДПМНЕ, истакна денеска Дарко Костовски.

-Прес конференциите одржани од страна на СЈО беа идентични со партиските пресови на СДС. Обично преџвакување на изјавите на нивниот претседател Зоран Заев, чиј наратив во целост го презедоа. Впрочем самиот Заев уште пред една година, на митинзите си најавуваше дека обвиненија ќе имало и притвори ќе имало. СЈО сега ги реализира нарачаните хајки против ВМРО-ДПМНЕ додворувајќи му се на Заев. Нивниот политички театар обезбедува материјал за медиумите под контрола на СДС за да креираат негативна слика во јавноста за ВМРО-ДПМНЕ. Таквата атмосфера е неопходна додека Заев ги распродава името на државата, името на јазикот, историјата и нацијата. Таквата атмосфера е димна завеса која треба да дефокусира од суштинските прашања, односно граѓаните да ги коментираат политички креираните обвиненија против ВМРО-ДПМНЕ, рече Костовски.

Како што минува времето, додаде тој, така на површина се повеќе излегува непрофесионалното, незаконско и необјективно постапување на СЈО.

-Граѓаните го прочитаа СЈО. Веќе секому му е јасно начинот на кој една институција во 21 век во една демократска држава креира политички монтирани случаи без докази, без основна аргументација надвор од сите правни норми и стандарди. СЈО е мрачна страница на македонското правосудство. Граѓаните гледаат дека СЈО е политички инструмент и истите се срамат од него, подвлече Костовски.

АД ЕЛЕМ: Немаме скриени, ниту заостанати долгови кон стопанството

АД ЕЛЕМ нема скриени, ниту заостанати долгови кон стопанството, односно кон економските субјекти со кои има воспоставено деловни односи, порачуваат од компанијата.

– Ги испративме бараните податоци до Министерството за финансии со пресек заклучно со 31 мај и би сакале да појасниме дека станува збор за тековни обврски чии рокови за плаќање на тој датум се уште не биле доспеани, односно не е пробиена валутата за плаќање. Во информацијата испратена до Министерството јасно е наведено дека станува збор за тековни, а не заостанати обврски затоа што компанијата нема доспеани, а неподмирени обврски кон стопанските субјекти. Наведените податоци кои стојат во презентацијата се тековни обврски и се во целост подмирени во текот на изминатиот период, прецизираат од АД ЕЛЕМ, коментирајќи ги податоците за финансиските обврски на државните субјекти кон стопанството презентирани при вчерашната прес-конференција на Министерството за финансии и пренесени во дел од медиумите.

Нагласуваат дека компанијата е во одлична кондиција и сите обврски кон државата, стопанството и вработените редовно се сервисираат.

– АД ЕЛЕМ во првото полугодие од 2017 година оствари нето добивка која надминува 8 милиони евра и има депозити во неколку банки во износ од 20 милиони евра. Со оглед на ликвидноста на компанијата, предвреме е отплатен кредит кон Светска банка во износ од 903.526 долари. Истовремено, би сакале да нагласиме дека друштвото има евидентирани побарувања од правни и физички лица во износ поголем од 100 милиони евра. Компанијата во согласност со својот развоен и финансиски план и во иднина нема да дозволи доцнење на исплата кон деловните субјекти со кои соработува и ќе продолжи да ги сервисира тековните обврски во согласност со воспоставената динамика, прецизираат од компанијата.

Груевски: Планирам да победам на следните избори и повторно ВМРО-ДПМНЕ да се врати на власт, а не да бегам од земјата

Денеска продолжи политичкиот театар и политичкиот прогон од страна на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), изјави пред Судот лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски.

Јас тука се пријавив да одговорам на сите нивни лаги и невистини кои ги иксажуваа во изминатиот период и да им порачам дека јас планирам на следните избори да победам, како политичка пшартија, како водач на политичка партија и повторно ВМРО-ДПМНЕ да се врати на власт, а не да бегам од земјата. Тоа е мојата главна порака, рече Груевски.

Тој нагласи дека никогаш не избегнувал покани на СЈО и секогаш уредно ги известувал кога имал кратки патувања.

Никогаш не сум избегнал покани на СЈО, кога сум добил покана сум се јавил во СЈО, а секогаш при патувањата сум ги известувал дека патувам, иако не сум имал обврска за тоа. Секогаш уредно сум ги известувал кога сум имал најчесто кратки патувања, рече Груевски.

Џафери ќе ги распише локалните избори на 6-ти август

Спикерот на парламентот, Талат Џафери, ќе ги распише локалните избори на 6-ти август, доколку нема промени во одржувањето на овие избори на 15 октомври. До одморот на пратениците, што ќе биде после 3-ти август, според најавите на Џафери, би требало да бидат завршени продолженијата на петата седница – за избор на директор на Агенцијата за државни служабеници, шестата – за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлески, да продолжи седницата за избор на заменици генерални секретари на собранието, и да се донесат измените на Кривичниот законик. Ребалансот на Буџетот, треба да се изгласа на 3-ти август.

– Ако вака останат работите, 6-ти август е краен рок да ги распишам локалните избори, и со тоа да почнат да течат роковите и организацијата за локалните избори, и потоа би работеле до почетокот на предизборната кампања, до 25 септември, изјави Џафери во интервју за МИА.