„Танц фест“ од 5-ти до 13-ти април

Со спектакуларната претстава „Пиксел“ во кореографија на Мурад Мерзуки од Франција, на 5 април во Македонскиот народен театар ќе биде отворен 13-тиот фестивал на современ танц „Танц фест“.

Претставата е во продукција на Националниот кореографски центар во Кретел и Вал-де-Марне и, како што наведува организаторот на фестивалот – Скопје танцов театар, во моментов е светска атракција, спој на современ танц, хип хоп и врвна технологија на сцена.

Годинашниот „Танц фест“ ќе трае до 25 април и ќе се одржува во Скопје и Велес под мотото „Биди свој!“. Организаторот најави интересни настани и претстави, со учество на уметници од Франција, Швајцарија, Кина, Словенија, Летонија, Германија, Италија, Холандија, Унгарија, Русија, Чешка и од Македонија.

Танц фест 2017 во својата програма годинава го вклучува и Интернационалниот натпревар за млади кореографи Танцлаб. Првата полуфинална вечер на натпреварот ќе се одржи на 7 април на сцената на Народниот театар „Јордан Хаџи-Константинов-Џинот“ во Велес.

На 8 април ќе се одржи гала-вечер на која ќе бидат прикажани петте финалисти избрани од стручното жири. Воедно вечерта ќе биде изведена и најновата премиера на Скопје танцовиот театар – „Патот“ во кореографија на Антон Рудаков од Германија, добитник на „Златна пеперутка“ за најдобра кореографија на Танцлаб во 2015 година.

На 10 април во Македонскиот народен театар ќе биде изведена претставата „Од Цирих со љубов!“ на Универзитетот за убави уметности, од Цирих, Швајцарија. Претставата се состои од повеќе кореографии, меѓу кои е и кореографијата на Адријана Данчевска од Скопје танцов театар, како и на Рено Вајсер, Емануел Сови и Барак Маршал – врвен кореограф од Израел. Организаторот посочува дека тоа ќе биде прво поголемо гостување на современа танцова компанија од Швајцарија во рамки на Танц фест.

На 12 април во МНТ ќе има уште една премиера на Скопје танцовиот театар, насловена „Кожа“, во кореографија на Матеа Киселичка, Адријана Данчевска и Рисима Рисимкин.

На 20 април на сцената на МНТ ќе биде изведена претставата „Р.Е.М. (Rapid Eye Movement) A dream section“ на Најн – современиот танцов театар од Пекинг. Фестивалот ќе заврши на 25 април во Велешкиот театар со претставата „Колевка“, копродукција на повеќе европски фестивали и Кина.

Од 13-ти до 17 април во Скопје во рамки на програмата „Танцуваме со Виталија“ ќе се спроведе проектот „Инкубатор флоатинг“ во кој учествуваат деца танчари од осум до 12 години.

 

„Билазора“,нов меѓународен театарски фестивал во Свети Николе

По повод Светскиот ден на театарот 27 Март, во Свети Николе ќе почне нов меѓународен театарски фестивал „Билазора“. Иницијатор и организатор на фестивалот е Институтот за култура и уметност при Меѓународниот Славјански универзитет „Гаврило Романович-Державин“ од Свети Николе.

– Фестивалот е замислен и ќе се реализира како театар во куфер, односно мобилен театар, а ќе почне на 28 март и ќе трае до 5 април оваа година. Фестивалот ќе го носи името „Билазора“ според истоимениот археолошки локалитет во Овче Поле, во непосредна близина на Свети Николе, соопшти организаторот. Директор на фестивалот е Христо Петрески, а селектор е Трајче Кацаров.

На првото издание на фестивалот ќе настапат: Народниот театар од Врање со претставата „Женски разговори“ од Душко Радовиќ, Народниот театар од Штип со „Љубовен маратон“ од Нил Сајмон, Народниот театар од Охрид со претставата „Дениција“ од Петре М. Андреевски, како и студентите од класата на актерот и професор Мето Јовановски при Универзитотот ЕФТА од Скопје. Претставите ќе се изведуваат во Свети Николе и Штип.

Роденденски маратон на МНТ, 150-та изведба на „Сомнително лице“

Во пресрет на 72-риот роденден кој го одбележува на 3 април, Македонскиот народен театар в сабота (1 април) ќе организира роденденски маратон на кој ќе бидат изведени три претстави: од 13 часот „Силјан Штркот шанца“, од 15 часот „Животот е прекрасен“ и од 21 часот – 150-та изведба на „Сомнително лице“.

Директорот на МНТ Дејан Пројковски на прес-конференција денеска рече дека „Сомнително лице“ од Бранислав Нушиќ во режија на Синиша Евтимов е култна претстава за нивниот театар и современа варијанта на комедија дел арте. Од премиерата во 2007 досега ја виделе 55.700 гледачи. Во екипата се десет актери, но во изминатата деценија во претставата поминале 30-ина актери.

 

 

Насловната улога сега ја игра Гораст Цветковски кој, како што рече, го сменил мислењето за оваа претстава кое го имал по премиерата.

Во актуелниот кастинг се и актерите: Оливер Митковски, Софиа Насевска-Трифуновска, Никола Ристановски, Ванчо Петрушевски, Магдалена Ризова-Черних и Емил Рубен. Дел од актерската екипа учествуваат и во уште една Нушиќева претстава на репертоарот на МНТ – „Госпоѓа министерка“ која, исто така, неодамна имаше 150-та изведба.

За јубилејната изведба на „Сомнително лице“ в сабота МНТ ќе подари влезници за децата од СОС Детско село за кои, исто така, ќе бидат обезбедени и билети за следната изведба на новата претстава на МНТ – „Авантурите на Аладин“.

Селекторката на (ДММ) Јана Андреевска,гостинка во “ФМ Врева“

Со „Апокалиптикум“ – концерт на инструментална музика на Драган Даутовски, во Македонската опера и балет синоќа  беа отворени 40-тите Денови на македонска музика (ДММ). На манифестацијата организирана од  Сојузот на композиторите на Македонија (СОКОМ), до 13 април ќе има уште десет концертни термини, како и работилници, презентации и предавања.

Јубилејните Денови на македонска музика се одржуваат во јубилејна година и за СОКОМ – кој одбележува седум децении постоење. Токму затоа програмата за Деновите била конципирана да содржи што повеќе македонски автори.

Според селекторката Јана Андреевска, составувајќи ја програмата си поставиле задача да претстават што повеќе автори кои се или биле членови на СОКОМ. Така што, покрај различни жанрови, на годинашните ДММ ќе има и дела  од различни генерации македонски композитори – од постарата генерација и основоположници како Гајдов, Прокопиев, Скаловски…, од втората генерација – Зографски, Прошев, Властимир Николовски…, како и млади автори.

Во Прилеп одбележан Светскиот ден на театарот

Со премиерата на претставата „Ништо без Трифолио“од Русомир Богдановски, а во режија на Коле Ангеловски, во Прилеп беше одбележан Светскиот ден на театарот.

Пред публиката беапрочитани и светската порака од французинката Изабел Ипер и македонската од Благој Мицевски, при што се потенцираше дека театарот има плоден живот кој им пркоси на просторот и времето.

„Се собираме за да го прославиме Светскиот ден на театарот. Само еден ден, само 24 часа, за да се прослави театарот во целиот свет. Бидејќи театарот секогаш повторно се издигнува од својата пепел, се ослободува од старите конвенционалности, заземајќи некоја модернистичка форма, тој така останува жив. Театарот има плоден живот кој им пркоси на просторот и времето. Најсовремените пиеси се потпираат на достигнувањата од минатите векови, а дури и најкласичните репертоари стануваат модерни и витални кога повторно ќе се постават на сцената. Но верувам во заедницата, во пријателството помеѓу публиката и актерите, во трајното единство помеѓу народите кои театарот ги спојува. Тогаш Светскиот ден на театарот очигледно не е обичен ден споен во процесија со другите. Театарот не штити и не засолнува и тој не сака нас толку колку што ние го сакаме“, ова беше само дел од пораката која беше кажана пред прилепската публика.

Инаку претставата „Ништо без Трифолио“ е весела комедија. Автор на текстот е Русомир Богдановски кој ова свое дело го нарекува „комедија во грчко-римски стил“ , додека режисерот Коле Ангеловски, кој 35 години соработува со прилепскиот театар, вели дека текстот и по 30 години откако бил прикажан како праизведба не изгубил од својата атрактивност.

Оваа комедија е првиот проект за годинава на прилепскиот ансамбл. Целото дејствие на претставата се врти околу фалангата, се случува во античка Стибера. Но има и луѓе кои доѓаат и од други места. На површина од претставата пред се излегува креативноста на актерите.

„Ништо без Трифолио“ е весела пред се еротска комедија, која одамна се нема прикажано во нашите театри во која се говори за љубовта“, рече режисерот Коле Ангеловски.

Во претставата играат Андон Јованоски, Даниела Иваноска, Наташа Наумоска, Ангела Наумоска, Илија Волчески, Александар Тодески, Марјан Чакмакоски, Димитар Црцороски, Димитар Ѓорѓиевски, Марија С.Илиеска  и Михајло Миленкоски.

Сценографија  е на Илина Ангеловска, костимите ги изработи  Раде Василев, музиката е на Томе Темелкоски, додека за кореографијата  се погрижи  Кире Миладиноски.

Даниел има нова песна

Очигледно девојките се неговата најголема инспирација. По последната „Милена“, младиот пејач Даниел Крстески сними уште една авторска песна со наслов „Играј мала“.

Овој пат токму Даниел се потпишува како автор на текстот и музиката, додека пак аранжманот е дело на Владимир Дојчиновски – Дојчин.

– Оваа песна како и претходната е со побрз ритам. Сметам дека на нашата естрада недостигаат брзи песни, бидејќи кога имате клубски настап подобро поминуват за разлика од баладите – вели Даниел.

За новата песна има и видеоспот, во кој покрај Даниел во главната улога се појавува и убавата Марија Милошеска.

– Мислам дека и во наредните мои видеоспотови убавите девојки ќе бидат во главната улога. Досега се покажа како успешен рецепт и не гледам зошто да не продолжам со таквиот тренд – вели Даниел.

Инаку Даниел веќе работи на наговата најнова песна, која треба да биде промовирана на почетокот од летото.

Бред Пит се врати на вежбањето и симна неколку килограми

Бред Пит (53), еден од најголемите холивудски заводници, се опоравува од разводот со Анџелина Џоли, дружејќи се со старите пријатели, кои пак, велат дека во неговиот живот нема нови жени „на повидок“.

Негова најголема радост моментно се шесте деца од заедничкиот живот со Џоли, со кои редовно се гледа. Покрај тоа, Пит и се врати на фитнес салата каде што, секако, ја одржува линијата и формата, па симнал неколку килограми, пишуваат таблоидите.

– Бред е многу посреќен. Го смирува тоа што неговите приватни проблеми не излегуваат повеќе во јавност, вели еден негов пријател.

Анџелина поднесе барање за развод во септември минатата година, а потоа следеше и битката за старателство над децата – Медокс (15), Пакс (13), Захара (12), Шилох (10) и близанците Нокс и Вивиен (8).

Саем на книгата 2017

Саемот  на книга како една од најзначајните културни манифестации во земјата обезбедува најголема концентрација на дела од домашни и странски автори, современи и класични литературни дела, стручна научна и белетристичка литература, учебници и училишни прирачници, енциклопедии и дела од областа на културата и уметноста.

29-тиот, по ред  Саемот  на книга несомнено ќе биде место на литературни читања и обраќања на еминентни автори од оваа област кои одново ќе ја истакнат моќта на книжевните дела како суштински фактор за културното творештво на секој народ. На Саемот на книгата на едно место се претствуваат најголемите домашни издавачи, но и издавачи од регионот  што го прави овој саем еден од најатрактивните манифестации чиј број на посетители се движи околку 40.000.

Читателите, традиционално, ќе може да го следат промоциите на најновите изданија и на нивните автори на голем број домашни и странски издавачки куќи. Несомнено, огромно е значењето на Саемот на книгата, како една од најпосетените саемски манифестации кај нас, која учествува во создавањето на традицијата и култот кон пишаниот збор, кој секако ги обединува луѓето.

Читајќи книга овозможете си луксуз на душата.

Четврто издание на „Фестивал на тркала“ – 2017

Минатата недела со проекција на швајцарскиот филм „Земја на чудата“ на 22 и 23 март  во Центарот за култура „Ацо Ѓорчев“ во Неготино почна четвртото издание на фестивалот на европски филмови „Фестивал на тркала“.  Филмовите продолжуваат да се тркалаат и оваа недела, со тоа што сите љубители на филмската уметност во Неготино ќе имаат можност да уживаат во квалитетни филмски остварувања во различни продукции на Швајцарија, Германија, Холандија и Франција.

Во рамките на четвртиот „Фестивал на тркала“, вечерва и утревечер со почеток од 19.30 часот, во Центарот за култура во Неготино ќе се прикажува германскиот филм „Џонатан“ во режија на Пиотр Ј. Левандовски. На 29 и 30 март љубителите на филмот ќе имаат можност да уживаат во швајцарскиот филм  „Куче“ во режија на Есен Исик.

Фестивалот во Неготино ќе трае се` до 29 април од каде што ќе продолжи и во други градови низ републиката.