Кина повикува на воздржаност во однос на Сверна Кореја

Кинеското МНР апелираше денеска до сите страни да покажат воздржаност за Северна Кореја, откако  два бомбардера Б-1Б на американската армија надлетаа преку Корејскиот полуостров.

Портпарол на кинеското МНР рече на прес конференција дека сите страни би требало да се воздржат од провокации едни кон други.

Два американски и два јужнокорејски бомбардера порелетаа денеска над Корејскиот полуостров во најнова демонтрација на сила.